Skenování dokumentů - Jak skenovat text?

Doma máme skener už nějaký ten pátek. Jmenovitě jsme sice koupili “teprve” druhý skener, ale ten první jsme měli něco přes 5-7 let, takže si troufám říct, že jsem si u skenování prošel různými fázemi od úplného začátečníka až tam kde jsem nyní. Musím říci, že u skenování platí to co u práce s počítačem obecně. Ne vždy něco jednoduššího je lepšího. Nyní se tady zaměřím na to jak skenovat text, a čeho bychom se při skenování dokumentů měli držet. Předesílám, že se budu zajímat o černobílé dokumenty.

Dnes už většina skenerů má kdo ví jak vysoké rozlišení a to nejen to optické, ale i to přepočítané (softwarové). Řekl bych, že platí jednoduché pravidlo: není potřeba cokoliv skenovat na vyšší rozlišení naž na 300 dpi. Jednak proto, že většina tiskáren (alespoň donedávna větší rozlišení stejně nedovedla vytisknout), ale také protože vyšší rozlišení je prostě zbytečné.

Kupříkladu profesionální knihy a texty se tisknou při rozlišení 300 dpi, takže je myslím jasné, že při skenování textových dokumentů dozajista nebudeme potřebovat vyšší rozlišení než sami profesionálové. Nižší rozlišení než 300 dpi se mi zase zdá nízké (150 dpi jsem zkoušel a nestačilo to), takže doporučuji použít právě přesně 300 dpi.

Další velmi důležitou věcí je program (software) pomocí něhož skenujeme. Po svých zkušenostech jsem došel k tomu, že sice skener je sám o sobě důležitý, ale při dnešním vysokém rozlišení jsou povětšinou dobré skoro všechny (nákupem nějaké renomované značky jistě nic nezkazíte) je důležitější spíše jaký program pro skenování použijete. No a protože skenovací programy - alespoň na Windows - většinou dostanete se skenerem jste tak odsouzeni k programu, který takto získáte. Já pracoval s NeoTwain, MagicScan a SilverFast. Všechny byly přiloženy ke skeneru. Proč si myslím, že skenovací program je skoro důležitější než skener samotný? No protože právě pomocí skenovacího programu můžete ovlivnit parametry snímání skeneru a mnohdy si takto ušetříte mnoho práce s nějakém grafickém editoru při následném upravování naskenovaných dokumentů. Ještě častěji ale máte možnost pomocí skenovacího programu možnost nastavit skener tak, že získáte obraz, který byste bez tohoto nastavení získali jen těžko. Navíc pro kvalitní úpravu již naskenovaných dokumentů je povětšinou potřeba programů, které v drtivé většině nejsou zdarma.

Jak poznat kvalitní skenovací program? Předně má možnost nějak ovlivňovat výsledný vzhled obrazu (u nás textu) obrázku (dokumentu). Zcela základní je nastavení jasu a kontrastu, ale mnohem užitečnější jsou tzv. křivky, pomocí kterých můžeme ovlivňovat jas různě v různě temných (sytých) místech dokumentu. Tak třeba zašednutí ve hřbetu knihy tak můžeme odstrani, ale naopak samotný text udělat tmavší a podkladový papír bělejší.

Ještě lepší, nebo stejně dobré jako křivky je možnost ovlivnit obraz pomocí tzv. histogramu. Zkoušením jsem zjistil že ideální je při skenování černobílého textu nastavit histogram následovně:

  • světla (bílý bod): 220
  • střed nastavit na 50% nebo na 0, podle daného programu
  • tmavé místa (černý bod): 120

Tímto nastavením histogramu se stane to, že se ořežou místa bílá a i místa tmavá. Ve výsledku je tedy pozadí čistě bílé a text tmavší (sytý). Nastavení histogramu je potřeba udělat ve skenovacím programu a zejména ty jednodušší toto neumí. Musím říci, že oba skenery, které jsem měl stály nové kolem 10 000 kč, i když to zdaleka nebyly ani nejsou špičky, jednalo se o ty řekněme lepší skenery, takže i software u nich přiložený umožňoval alespoň práci s křivkami a histogramem. Takže u skeneru za 2000 - 3000 kč nejspíše tento software čekat nemůžeme. Otázkou je, zda je možno použít nějaký šikovný freeware skenovací program. Byl bych tomu rád, ale zatím žádný takový neznám.

Nyní mám tedy naskenované obrázky. V programu XnView jsem je převedl na pouze černobílé (skenoval jsem je ve stupních šedi) (v XnView: Obrázek -> Binární konverze -> bez ditherace). Obrázek se tímto převedením jen na černou a bílou zbaví přechodů, takže se vyčistí. No a nakonec daný obrázek uložím ve formátu PNG, kdy jsem zjistil, že je co do objemu dat nejmenší. Jedna strana mi tak zabírá maximálně kolem 120 kB.

Uložte si tento článek: Linkuj si ! Jaggni to!Jaggni to!

Poslat komentář


Fórky.cz - vtipy , Zdarma.org - vše zdarma, Slovník cizích slov